Hakkımızda

Sabri ve Asım kardeşler 1944'te Ülker markasıyla bisküvi üretmeye başladığında, bir gün dünya markalarını satın alacak güce ulaşacaklarını tahmin bile etmemişlerdi. İlk zamanlar, yıllık 75 ton bisküviyi birkaç kazan, küçük bir fırın ve 3 işçiyle üretilebiliyorlardı. Bugün için oldukça mütevazı görünen bu üretim, ekmeğin bile karneyle dağıtıldığı o günün Türkiye'si için umut verici bir başlangıçtı ve arkası hızla geldi. İlk adımın üzerinden 4 yıl geçmeden Topkapı'daki bisküvi fabrikasına geçildi ve üretim kapasitesi 3 kat artırıldı.

1950'li yıllara gelindiğinde Ülker bisküvilerine artan talep, dağıtım konusundaki düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Ürünler nakliye farkı alınmadan, fabrika fiyatına esnafa ulaştırıldı. O günlerde temeli atılan dağıtım ağı bugün, 220 bin noktaya her hafta en az bir kez ürün servis eden mükemmel bir sistemin de altyapısını oluşturuyor.

1970'ler Ülker'in büyümesini sürdürdüğü yıllar oldu. Türk şirketlerini borsa ile tanıştıran ilk halka açık şirketlerden Anadolu Gıda, Ankara'da faaliyete geçerek bisküvi üretim kapasitesini ikiye katladı. Aynı yıllarda Kuveyt'e yapılan 200 bin dolarlık ihracatla dünyaya açılma konusunda da ilk hamle yapılmış oldu. Böylece dünya ile rekabet edebilmek için Türkiye'nin ilk Ar-Ge departmanlarından biri kuruldu. Yine 1974'te Topkapı'da kurulan ikinci bir fabrikayla Türkiye'nin modern çikolata üretiminin de startı verildi.

80'li yıllar artan ürün grupları ve şirketleri tek çatı altında toplama çalışmalarıyla geçti. Böylece bir bisküvi atölyesinde başlayan öykü, Yıldız Holding'in kurulmasıyla kurumsal bir yapıya kavuştu. 90'lı yılların en önemli yeniliği ise bisküvi, çikolata, şekerleme gibi geleneksel ürünlerin yanında gıdanın diğer alanlarına da yatırım yapılması oldu.

1992'ye gelindiğinde, Ülker markası artık margarin, bitkisel yağ ve endüstriyel yağ ürünlerinde de vardı, ilerleyen yıllarda ürün çeşitlemesi daha da arttı. Holdingin global pazarlarla entegrasyon sürecinin en önemli parçası olan dünya devleriyle ortaklıklar da yine 90'larda gerçekleşti. 1993'te Avrupa'nın en büyük nişasta üreticisi Cerestar'la birlikte Pendik Nişasta kuruldu.

2000'li yıllar ise hem Yıldız Holding, hem de Ülker markasının tarihinde önemli bir dönemeçtir. Ülker'in kurucusu Sabri Ülker, aktif yönetimi kendisinden sonraki kuşaklara devrederek, topluluğun “Onursal Başkanı” oldu. Yeni bir yönetim organizasyonu düzenlendi ve Yönetim Kurulu'nun başkanlığına Murat Ülker getirildi. 90'larda başlayan dünya markalarıyla ortaklık yaklaşımı Murat Ülker başkanlığında 2000'lerde de sürdü.

2000'li yılların en belirgin özelliklerinden biri de holdingin yenilikçi ürünlerini, dünyayla eşzamanlı olarak Türk tüketicileriyle buluşturmak oldu. Uluslararası pazarda genişleyebilmek ve bölgedeki ihtiyacı karşılayabilmek için yurtdışında çikolata ve bisküvi fabrikaları kuruldu. Yine bu yıllarda sakız, hazır çorba, gazlı içecek, bebek maması, süt, dondurma, hazır kahve, kahvaltılık gevrek gibi ürünlerin üzerinde de Ülker markasını görmeye başladık.

Yıldız Holding, 2009 yılında sakız-şekerleme alanında Gumlink ile gerçekleştirdiği %50-50 ortaklıkla kurulan Continental Confectionary Company ve Alman çay şirketi LHS ile ortaklık gerçekleştirdi.

2011 yılında ambalaj sanayinin önemli şirketlerinden İtalyan Nuroll satın alındı. Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ve Bizim Toptan, yabancı finansal ortaklar ile birlikte, Şok Marketleri'nin satın alımı gerçekleştirildi. İsveçli kağıt hijyen devi SCA ile Yıldız Holding arasında da ortaklık gerçekleştirildi.

2013 yılında, Yıldız Holding’in 10'uncu global ortaklık anlaşması olan Japon Nissin Foods Holdings ortaklığı ile kurulan Nissin Yıldız Gıda San. A.Ş. şirketi, ilk ürünü olan Makarneks Çabuk Erişte’yi tüketicilerine sundu.Yıldız Holding'in makarna üretim şirketi Bellini Gıda'nın %50'sine ortak olan ile Nissin Yıldız Gıda Sanayi resmi olarak faaliyetlerine 2012 yılında başlamıştır.

2014 yılı Kasım ayında United Biscuits’i satın alarak tamamiyle global bir oyuncu olan Yıldız Holding, esas işi olan bisküvi, çikolata, şekerleme işlerini, pladis adıyla tek bir global şirket altında birleştirdi. Ülker, Godiva, United Biscuits ve Demet's şirketlerinin ve markalarının toplam 300 yılı aşkın tecrübelerini bir araya getiren şirket faaliyetlerine başladı.

Yeni şirket pladis‘in ana fikri, yine mutluluk odaklı olacak. Dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak zenginlikte ürün yelpazesi ile tüm tüketicilerine mutluluk götürmek, yeni şirketin temel anlayışını oluşturacak.
Yıldız Kariyerim © 2010 Yıldız Kariyer